Adıyaman Güneş Parkı Projesi ile Elektrik Üretimine Başlandı!

Adıyaman Güneş Parkı Projesi ile Elektrik Üretimine Başlandı!

24 Nisan 2018

Adıyaman Güneş Parkı, Hive Energy adlı ingiliz şirketin yapmış olduğu 11 milyon dolarlık yatırım ile elektrik üretimine başladı. Bu tesisin kurulu gücü 10 MW olup yılda yaklaşık 18 milyon kWh elektrik üretimi yapması bekleniyor. 

Şirketin Türkiye Genel Müdürü Tolga Metin'in yaptığı açıklamaya göre: "Günde 7.2 saate ulaşan yıllık ortalama güneşlenme süresi, coğrafi ve politik avantajları, güneş enerjisi üretimi için Türkiye’yi en ideal ülke konumuna getiriyor. Bu rakamlar ülkenin, tükettiği tüm elektriği karşılamaya yeteceğini gösteriyor. 10 MW kurulu güce sahip tesis, 1.300 apartmanın yıllık enerji tüketimine eş güneş elektriği üretecek. Şubat ayında elektrik üretimine başlayan tesisin üretimi yaklaşık 18 milyon kWh seviyesinde, temiz ve çevre dostu bir üretim olacak. Üretilen yeşil enerji aynı zamanda karbondioksit salımını yılda 10 bin 800 ton azaltacak." 

 


Proje yerel toplum ekonomisi açısından da fayda sağlamakta. İnşaat aşamasında 40 kişiye iş imkanı yaratılmış olmasının yanısıra 25 yıllık ömrü boyunca bakım amacı ile 10 kişi daha istihdam edilecektir.

Paylaş :

Yorum

Diğer Yazılar

Öne Çıkan Başlıklar