Elektrikte Tek Zamanlı ve Çok Zamanlı Tarife nedir?

Elektrikte Tek Zamanlı ve Çok Zamanlı Tarife nedir?

05 Haziran 2018

Tek ve Çok Zamanlı Tarife Nedir?

Tek ve Çok Zamanlı Tarife seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmak ile fatura bedellerimizde tasarrufa gitmemiz mümkün…

Tek ve Üç Zamanlı Tarife, genel tüketim alışkanlıklarımız baz alınarak günün belli zaman dilimlerine bölünerek fiyat avantajı sağlamakla birlikte tüketiminin şebekeye aynı anda yüklenmemesi hedefi güdülmektedir. Elektrik Tüketiminde Tek ve Üç Zamanlı Tarife Seçenekleri yazımızı inceleyerek tarife seçenekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tek Zamanlı Tarife ve Çok Zamanlı Tarife Tanımı

Tek zamanlı tarife kısaca günün tüm saatlerindeki tüketimleriniz için uygulanacak tek fiyat anlamına gelmektedir. Bu tarifede abone tüm gün tüm saatlerde aynı fiyat üzerinden elektrik tüketimi ücretlendirilir.


EPDK’nın 2018 Mart ayı içinde yayınladığı Faaliyet Bazlı Tarife Tablosu

Çok zamanlı tarife, elektrik tüketiminiz esnasında genel tüketim yoğunluğu göz önüne alınarak belirlenmiş zaman dilimlerine göre dinamik fiyatlandırmanın uygulanması anlamına gelmektedir. Çok zamanlı tarifenin oluşturulmasının sebebi, fiyat avantajı sağlanarak elektrik tüketiminin parçalara bölünerek yoğun tüketim saatlerini gün içerisine dağıtmaktır. Böylelikle şebeke talep dengesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Çok zamanlı tarife günü üçe bölen bir tarife seçeneği olması sebebi ile Üç Zamanlı Tarife olarak da bilinmektedir. Çok zamanlı tarife uygulamasında; sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmemiş sayaçlar için,
 • Ekim Ayının Son Pazar Günü ile Mart Ayının Son Pazar Günü arasında
  • Gündüz 07-18,
  • Puant 18-23,
  • Gece 23-07 saatleri arasında;
 • Mart Ayının Son Pazar Günü ile Ekim Ayının Son Pazar Günü arasında
  • Gündüz 06-17,
  • Puant 17-22,
  • Gece 22-06 saatleri arasında;
 • Sayaç saati sürekli yaz saati uygulamasına göre güncellenmiş sayaçlar için yıl boyunca
  • Gündüz 06-17,
  • Puant 17-22,
  • Gece 22-06 saatleri arasındadır.

Genel olarak; Gündüz (T1) , Puant (T2) ve Gece (T3) olarak terimsel nitelik taşımaktadır.

Nihai Fatura Bedellerinde avantaj sağlamasından dolayı Çok zamanlı tarife tipi, tüketimlerini yönetebilen sanayi tesisleri gibi aboneler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Çok Zamanlı Tarife (Üç Zamanlı Tarife) Seçeneğinden Nasıl Yararlanılır?

Elektronik sayacınızın olması ve ilgili elektrik tedarikçinize yazılı başvuruda bulunmanız çok zamanlı tarifeden yararlanmanızı sağlar. Elektronik sayacınızın olması tek başına çok zamanlı tarifeden yararlandığınız anlamına gelmemektedir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta; bu tarifeden yararlanmak için Serbest Tüketici olma zorunluluğu yoktur.

Analog/Mekanik sayaç kullanan ve yazılı talepte bulunmamış elektrik aboneleri; tek zamanlı tarife ile ücretlendirilirler.

Tek ve Üç Zamanlı Tarifeden Hangisini Seçmeliyim?

Tüketim yoğunluk ve alışkanlığınızın bilenmeden cevaplanması oldukça zor. Enerji tüketiminizi  bazı yazılımlar üzerinden takip etmeniz size bir çok avantaj sağlar. Tüketim alışkanlığınız ve israf ettiğiniz anlar hakkında bilgi verir.. Bu bilgiler eşliğinde tasarruf edebilirsiniz.

Paylaş :

Yorum

Diğer Yazılar

Öne Çıkan Başlıklar