Enerji Maliyet Yönetimi

Enerji Maliyet Yönetimi

06 Temmuz 2018

Teknolojinin günümüz dünyasına getirmiş olduğu en önemli farklardan birisi de insan gücüne, emeğine ve zamanına başlı olan hemen hemen her türlü şeyin otomasyonlara, dijitalizasyonlara ve daha da ötesi robot türü ekipmanlarla hayatı daha da kolaylaştırdığıdır. Buna dair örnekleri saymakla bitmez, sadece sanayi, tarım veya ticarethane türü bir ekosistemden bahsetmiyoruz, keza yaşam merkezlerimiz, evlerimizde de başta akıllı evler, siteler, apartmanlar da olmak üzere geçmişte bizzat insan emeğine dayanan her türlü hizmeti ve faaliyeti otomasyonlarla alabilmek mümkün.

Saymakla bitmeyen ve hayal edebileceğiniz herşeyi otomasyon ve dijitalizasyon gücüne dayalı olmaya dair bir dünya mümkün. Bazı şeyleri otomasyona geçirmek henüz biraz fantezi projeler veya ekonomik olmayan projeler olarak görebilirsiniz ancak hızla büyüyen seri üretim ve rekabetçi teknolojilerle kısa süre içinde bunlara da rahatlıkla erişebilmek mümkün olacaktır.

Peki temelinde bunlar teknolojiye olan merak ve iştahımızdan kaynaklı mıdır, yoksa yıkıcı bir rekabet dünyasında ayakta kalabilmek için maliyetlerimizi en aza indirgeyebilmek ve müşteriye üretebildiklerimizi daha rahat satabiliyor olabilmek midir?  Tabii ki ağırlıklı olarak rekabet gücü kazanabilmektir. Bunu da makro ölçekli olarak düşünürsek eğer 1000 işçi ile 1000 ürün üretebilen bir tekstil fabrikasında robotik ve tam otomasyon sayesinde 1000 ürünü 10.000 ürüne çıkartabilmek, 1000 işçiyi de 100 ün altına düşürebilmek mümkündür. Keza mikro ölçekte düşünürsek de oturduğumuz sitemizde geçmişte 4 bahçevan ile bakımını yaptığımız çim/ağaç sulama işini otomasyon ile daha başarılı ve verimli şekilde 1 bahçevana düşürebiliyorsunuz. Bu durum tarım için de böyle, hayvancılık sektöründe de. Peki bu otomasyon sistemlerini kurmak sadece bir cap-ex konusu mudur yoksa op-ex lerde bir takım değişikliklere sebebiyet verecek midir? Başta insan enerjisinin üreteceği faydaların elektrik enerjisi vasıtasıyla üretmesinden kaynaklı olmak üzere işletme giderlerinizde hatırı sayılır değişiklikler göreceksinizdir. Yani evsel bir boyutta düşünecek olursanız, tüpgaz ile yemek pişirilen bir mutfakta güvenilirliği ve pratikliği açısından elektrikli fırın ve ocaklarda yemek pişirmeye başlarsanız eğer doğal olarak elektrik faturalarınız eskisine göre o oranda artmış olacaktır.

Enerji Maliyet Yönetimi ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar verimli, ekonomik vs sistemlerle donatılarak elektrik maliyetlerimizde tasarruflar yapmaya çalışıyor olsak da otomasyonun ve “Endüstri 4”  dünyası gerçeğinin bir sebebi olarak da elektrik artık hayatımızın en vazgeçilmez ana unsuru olması yolunda bir yere sahip olmaktadır. Nitekim son yıllarda en çok konuşulan elektrikli arabalar sayesinde hepimizin bütçesinde önemli bir kalem oluşturan aylık yakıt masraflarımız, evet çok daha ekonomik olabilir ancak yerini elektrik masraflarımıza bırakıyor olacaktır. Bu bir evsel tüketici için de aynıdır, elektrik dağıtım hizmeti veren bir şirket için de aynıdır. Keza elektrik piyasasını yöneten bir EPİAŞ, TEİAŞ vs gibi bir kurumun elektrik tüketim miktarlarını bir anda astronomik şekilde artıran elektrikli araçların sayısından kaynaklı artışla meydana gelecek arz güvenliği veya fiyat optimizasyonları meseleleri için de aynıdır. Daha da ötesi ve kötüsünü söylemek gerekirse eğer, elektriğin depolanmasından kaynaklı sorunlardan ötürü bu tür bir enerji değişim ve dönüşüm trendiyle başta DSO ve TSO lar olmak üzere tüm sistem operatörlerinin enerji piyasalarını başta ticari olarak disiplinize etmesi yoluyla enerji maliyeti yönetimlerini, zamanın her saniyesinde en optimum ve güvenilir tutması zorunludur.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, gelişen dünya ile artan elektrik tüketimlerimizin bütçelerimizde hatırı sayılır bir büyüklüklere ulaşması nedeniyle enerji maliyeti yönetimi konularının aynı hassasiyet ve süreklilikle yapılması gerekliliği vardır. Gelişen elektrik altyapıları ve teknolojileri ile beraber elektrik piyasaları da aynı hızda ve dinamizmde gelişmektedir ve başta emre-amadelik ve sürdürülebilirlik konularındaki hassasiyetler olmak üzere hem tüketiciler hem de üreticilerin daha planlı ve programlı bir şekilde üretim/tüketim yapması konularında değişik yaptırımlar söz konusu olmaktadır. Örneğin geçmişte sadece demand gücünü veya reaktif güç değerinin alt-üst sınırlarını geçen bir kullanıcı için sistem operatörü bir takım cezalar uygulamaktayken şimdilerde gelişmiş elektrik piyasalarında tüketim yapan bir tüketici ya da üreten tüketici (prosumer), bir gün evvelinden vermiş olduğu tüketim programlarına uymaması nedeniyle ilgili saatte oluşan elektrik piyasası dengesizlik fiyatlarından cezai işlemlere maruz kalabilmekte, hatta bazen kendi çatısında elektrik üretim sisteme elektrik sevk ederken bile üzerine para almayıp ceza ödeyen durumlarla karşılaşılıyor olabilmektedir.

Enerji Maliyet Yönetimi Konusunda edsm.com Size Ne Sunuyor?

İşte bu ve benzer birçok değişik ve arzu edilmeyen hallerle karşılaşılmaması için enerji maliyeti yönetimlerinin de profesyonel bir platformda, ehil olan kadrolarla ve altyapılarla yönetilmesi gerekmektedir. edsm.com platformu, işte tam bu noktada sizlere bu hizmetleri verebilen, bütçenizde sürpriz enerji maliyeti artışlarına sebebiyet vermeyen, üretim ve tüketim varlıklarınızı birbirleriyle ve ilgili enerji piyasaları ile tam senkronize ederek maliyet optimizasyonları sağlayabilmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki enerji maliyeti yönetimi işi bir zincir gibidir ve zincirin sadece bir halkasını zamanın sadece belli bir aralığında çok sağlam yapmanız ileri enerji piyasalarında pek bir şey ifade etmemektedir. Zincirin tüm halkalarını zamanın her anında aynı sağlamlıkta tutabilmektir asıl önemli olan. Tam da bu noktada, asıl faaliyet alanı enerji veya elektrik üretimi olmayan bir kurum veya kişi, böyle bir mekanizmayı her daim izlemek, kontrol altında tutabilmek, tahminlerde veya öngörüde bulunmak gibi bir imkanı olmayabilir, olsa da kendi zaman yönetimi açısından işin bu kısmına aşırı konsantre olmak mantıklı ve karlı olmayabilir. Ancak edsm.com kendini sadece bu konuya veren ve zamanın her anında ilgili piyasaları takip ederek doğru zamanda doğru pozisyonda olmak yolunda portföyünü yönetebilen bir platformdur. Bünyesinde bulundurduğu profesyonellerle ve “portföy broker”leri ile bir işletmenin birim maliyetinde enerji maliyetlerinin ve tüketim miktarlarının değerini takip eder, değişiklikleri hem platform yönetimiyle hem de tüketim noktası yöneticisiyle paylaşarak dengesizliklere düşmemeye yönelik erken uyarılarda ve aksiyonlarda bulunurken enerji maliyetlerinizde cezai durumlardan kaynaklı artışları kompanze eder.

Şunu özellikle unutmamak gerekir ki; ileri elektrik piyasalarından kaynaklı olarak her ne kadar piyasalar birtakım cezalar ve mükafatlandırmalarla disiplinize edilmeye çalışılsa da, günümüz dünyasında elektriğin hayatımızdaki öneminden dolayı asıl disiplin elektrik kullanıcılarının içinden gelen sorumluluk duygusuyla sağlanmalıdır. Çünkü artık bu emtia hayatımızda en az su  ve hava kadar önemli ve değerli bir konuma gelmiştir.

Paylaş :

Yorum

Diğer Yazılar

Öne Çıkan Başlıklar