Milyarderler Yenilenebilir Enerji İçin Yatırım Yapıyor

Milyarderler Yenilenebilir Enerji İçin Yatırım Yapıyor

21 Haziran 2018

Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg ve diğer etkili milyarderler, yenilenebilir enerji ile ilgili en büyük problemlerden birini çözebilecek iki enerji girişimine yatırım yapıyor. Geçtiğimiz yıl enerji depolama alanının odak noktalarından biri olacağını açıklayan ve BEV olarak bilinen 1 milyar dolarlık bir fon olan Breakthrough Energy Ventures'a yatırım yapıyorlar. 2016 yılında başlatılan fon, aynı zamanda LinkedIn'nin kurucusu Reid Hoffman tarafından da destekleniyor; Alibaba'nın CEO'su Jack Ma ve özel sermayeli dev Carlyle Group'un yönetim kurulu başkanı David Rubenstein de destekçiler arasında.

Yenilenebilir Enerji ile İlgili En Büyük Sorun ve Çözümüne Yönelik Çalışmalar

Quartz, BEV'nin ilk iki yatırımını ortaya koydu: Form Energy ve Quidnet Energy.

İki girişim, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili en büyük darboğazlardan biri olan enerji depolamak için farklı teknikler geliştirdi. Quidnet Energy'nin teknolojisi, enerjiyi yeni bir şekilde depolamak için su kullanır. Quidnet, su kayaç oluşumları içinde suları yeniden kullanılmış veya kullanılmamış petrol ve gaz kuyularında pompalar. Sıvı pompalandığında, su kayadaki çatlakları doldurur ve basınç oluşturur. Elektrik üretmek için Quidnet suyu serbest bırakır ve sıkıştırılmış basınç türbinleri çalıştırmak ve elektrik üretmek için kullanılır.

Bir MIT profesörünü ve eski bir Tesla mühendisini, liderleri arasında sayan Form Energy uzun süreler boyunca büyük miktarlarda enerji depolayabilecek süper verimli bir pil geliştirmeye çalışıyor. Pillerin maliyetleri genellikle kilovat/saat enerjisini depolamanın maliyeti ile ölçülür. Form Energy, kWh başına 10 dolar gibi bir maliyete varan pil teknolojisini geliştiriyor. Bugünkü en ucuz piller kWh başına 200 dolar civarında.

Sonuçta elektrikli araçların maliyetini düşürme ve yelpazesini genişletme potansiyeli vardır. Aynı zamanda güneş enerjisi ile evdeki elektrik tüketimini daha az maliyetli hale getirebilir.

Paylaş :

Yorum

Diğer Yazılar

Öne Çıkan Başlıklar