Ucuz Elektrik

Ucuz Elektrik

08 Haziran 2018

Toplumların gelişme düzeylerine paralel olarak artan elektrik enerjisi tüketimleri artık sadece imalat ve ticaret yapan tüketicileri için değil,  evsel tüketimler düzeyinde de ciddi maliyet kalemi oluşturmaktadır. Başta dağıtım hizmetleri ve bunun kalitesinden/sürekliliğinden  kaynaklı olarak şunu çok net diyebiliriz ki elektrik pahalı bir emtiadır ve tasarrufu gerektirir. Bu manada da biz tüketiciler için  en önemli  yaklaşım da; en ucuz elektriğin en başta tasarruf edilecek elektrikle mümkün olacağı şeklindedir.

Peki geri kalan rakamlar için ne yapabiliriz? Tabiatı ile, elektrikte de-regülasyonun asıl amaçlarından birisi de rekabetçi bir piyasa oluşturmak yolu ile tüketiciye menfaat sağlayabilmek, üreticinin de bu yolda kaynaklarını en ekonomik ve optimize edilmiş haliyle kullanarak daha sürdürülebilir, teknolojik  ve çevreci bir altyapıya sahip olabilmesini sağlayabilmektir.

Rekabetçi Piyasalar ile Ucuz Elektrik

Başta dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ve faaliyetlerinin ayrıştırılmasıyla gelinen bugünkü rekabetçi elektrik piyasalarımız sayısı bir hayli fazla olan tedarikçi şirketler üzerinden ucuz elektrik alabilmek mümkündür. Yıllık 2.000 kWh elektrik tüketimi yapan aboneler, "serbest tüketici" olarak adlandırılarak, ucuz elektrik kullanmaya başlayabilir. Bu tedariklerini yapmak isterken tedarikçi değişimi sırasında elektrik kesintisi yaşamaz, abonelik iptali yapılması gerekmez. Abone tarafında tedarikçi değişimini sağlayan sözleşme ve işlemler dışında hiçbir farklılık söz konusu olmaz. Serbest tüketici hakkını kullanan ve yeni bir tedarikçi ile sözleşme imzalayan tüketicilerin bütün bu işlemleri tedarikçisi tarafından yapılır. İndirimli elektrik satışı, alınan hizmetin kalitesini ve devamlılığını etkilemez. Mevcut tesisat ve altyapı kullanılmaya devam eder.

Burada göz önünde tutulması gereken en önemli husus da, ucuz elektrik temin edeceğim diye yola çıkarken tüketiciyi uzun dönemde kendini tek taraflı bağlayacak sözleşmelerle değil de, piyasanın o günkü şartlarından fayda üretebilecek, daha agresif indirimler alabilecek, kendisini hiç beklemediği bir anda yarı yolda bırakmayacak, karmaşık elektrik piyasalarında ucuz elektrik temini yapmak isterken sözleşmeden kaynaklı bir takım ilave gider, vergi, fon vs gibi kalemlere maruz bırakmayacak kuvvetli tedarik sözleşmelerine ihtiyaç duyacak olmasıdır.

Bu manada da  tavsiyemiz tüm serbest tüketicilerin edsm.com gibi tüketicinin yanında ve tarafı olan bir platform vasıtasıyla tedariklerinizi gerçekleştirmeniz, yapacağınız sözleşmelerinizde teknik destek alabilme imkanına sahip olmanızdır. Sürdürülebilir şekilde elektriğinizi uzun dönemli ve ucuza temin edebilmeniz için edsm.com sizlere sadece tedarikçi bulma aşamasında değil faturalarınızın aylara sair kontrol edilmesi ve tedarikçinizle yaşayabileceğiniz olası bir takım sürpriz sıkıntılara karşı danışmanlık hizmetleri de sunabilmektedir.

Paylaş :

Yorum

Diğer Yazılar

Öne Çıkan Başlıklar