BLOG

EPDK tarafından 2016 yılından itibaren yayınlamaya başlayan ve piyasada yaşanan gelişmelerin daha şeffaf bir şekilde izlenebilmesi ve kamuoyunun aydınlatılması hedeflenen faaliyet raporlarının 2017 yılı versiyonu Piyasa Gelişim Raporu 2017 olarak yayınlanmıştır.

Devamı

Elektrikte kayıp-kaçak oranının yüzde 8'in altına indirilmesi, tüketicilerin en az yüzde 80'inin akıllı sayaç kullanmasının sağlanması, küçük ölçekli ve yenilenebilir kaynaklı üretimin desteklendiği bir dağıtım şebeke altyapısının geliştirilmesi için Türkiye'nin orta ve uzun vadeli yol haritası belirlendi.

Devamı

Adıyaman Güneş Parkı, Hive Energy adlı ingiliz şirketin yapmış olduğu 11 milyon dolarlık yatırım ile elektrik üretimine başladı. Bu tesisin kurulu gücü 10 MW olup yılda yaklaşık 18 milyon kWh elektrik üretimi yapması bekleniyor.

Devamı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) 29 Mart 2018 tarihli toplantısında tarife gruplarına göre, uygulanacak yeni elektrik fiyatlarını belirledi. Karar, 1 Nisan 2018' den itibaren yürürlüğe girecek.

Devamı

Enerjiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor ancak enerji üretiminin hala büyük oranda yapıldığı kömür, petrol doğalgaz gibi fosil kaynaklar giderek tükenmekte. Bu noktada, henüz yaygınlaşmaya başlayan “yenilenebilir enerji kaynakları” devreye giriyor. Peki nedir bu yenilenebilir enerji? Neden bu kadar önemli?

Devamı

Ülkemizde Motorlu Taşıtlar Vergisi 1963 yılından buyana yürürlükte ve bir çok ülkede olduğu gibi aslında sahip olunan aracın carbon salınımına katkısı sebebi ile ülkelerin aldığı bir vergidir.

Devamı

Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit endüstriyel çatılarda 25 GW'lık kurulumun mümkün olduğunu söyledi

Devamı

Bu duruma ana olarak elverişli hava koşulları nedeni ile rüzgar enerjsi kaynaklı olarak talebin üstünde elektrik üretimi ile hafta sonu ve Noel tatili nedeni dolayısı ile düşen elektrik tüketimi neden oldu.

Devamı

Meskenlere uygulanan elektrik fiyat tarifelerinde yeni yılın ilk üç ayı için enerji bedeli yüzde 6.86, dağıtım bedeli kalemi yüzde 12.71 arttırıldı.

Devamı

Türkiye'nin ilk entegre güneş modülü üretim tesisi olacak ''YEKA Fotovoltaik Hücre ve Güneş Modülü Fabrikası ve Ar-Ge Merkezi'' yatırımının temeli düzenlenen bir törenle atıldı.

Devamı